STEM

Εκπαιδευτική Ρομποτική

Η νέα γενιά των Robokids ήδη άρχισε να ετοιμάζεται στα σχολεία με τον εξοπλισμό ρομποτικής που αποστέλλεται σε eTwinning schools.

Καλή αρχή στα ωφελούμενα σχολεία που ενδιαφέρονται να ενσωματώσουν το STEM στα μαθήματά τους!

Τα ωφελούμενα σχολεία είναι:

• 70 Νηπιαγωγεία
  • 70 Δημοτικά
  • 70 Γυμνάσια
  • 70 Λύκεια

This is the beginning of a beautiful trip!

Με βάση τα παραπάνω, για τις ανάγκες υλοποίησης του έργου η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning υλοποιεί τη δράση STEM 2.0. Μέσω της δράσης επιλέχθηκαν 280 σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Η μέθοδος STEM παρέχει ευκαιρίες για την ανάπτυξη δεξιοτήτων ενθαρρύνοντας τα παιδιά να απαντούν σε ερωτήματα και να εμπλέκονται σε παιγνιώδεις δραστηριότητες με θέματα την επιστήμη, τα μαθηματικά, τη μηχανική και την τεχνολογία. Είναι πραγματικά εντυπωσιακή η αλλαγή της συμμετοχής και του ενδιαφέροντος που εμφανίζουν  τα παιδιά με τα επιστημονικά πεδία του STEM.